Ana Sayfa GÜNDEM 2019’un tartışma konusu paralı poşetler

2019’un tartışma konusu paralı poşetler

92
0
Paylaş

Evet 2019 yılına girdiğimizde poşetler marketlerde, mağazalarda ve bir çok alanda ücretli olacaktır, ücret henüz belirlenmiş olmasa da bu uygulamanın büyük tartışmalara sebep olacağı belli, şimdiden herkesin dilin de bu nasıl olur, neden ücretli vb. Konuşmalar yapılıyor.

Aslında bu uygulama bir çok ülkede yapılmaktadır, bunu bilmeyen bir çok kişi sanki birileri bu durumdan kazanç sağlıyormuş gibi algılanıyor. Hal bu ki  böyle bir durum yok örnek verecek olursak gezip gördüğüm ve bu uygulamanın yıllardır kullanıldığı bir ülkeden bahsedeyim Ukrayna, bu ülkede yıllardan beri poşetler ücretli inanmayacaksınız belki ama ülkede bırakın poşeti yerlerde her hangi bir çöp göremezsiniz, hemen hemen bir çok şehrine gittim ülkenin her yeri ağaçlarla çevrili sanki inanılmaz bir temiz havaya sahipler.

Ukrayna’da sigara içme alışkanlıkları

Sigara içen ülkeler sıralamasında belkide ilk 10 içinde yer alır Ukrayna ama öyle ki sigara içen herkes çöp kovalarının bulunduğu  yerin haricinde sigara içmiyorlar, sokaklarda sigara içerek gezen birilerini görürseniz şayet emin olun o ülkenin vatandaşı değillerdir. Bunu anlatmam da ki sebep ülkede temizlik anlayışı ve doğaya saygıları öyle önemli bir konumdaki bizim aksimize gün içerisinde her zaman diliminde sanki doğanın önemini görebiliyorsunuz.

Dönelim poşet olayına ilk markete girdim bakınıyorum neyse bir kaç bir şey alıp kasaya yöneldim kasadaki kişi önce poşetin barkodunu okutuyor, şaşırdım ne yapıyor dedim bu içimden sonradan orada yaşamış olan arkadaşıma sordum poşeti neden okuttu diye ücretli olduğunu söyledi poşetlerin böyle saçmalık mı olur dedim. Adamlar poşete bile para veriyor yuh yani dedim. Sonra bir Ukrayna vatandaşına sordum nedir bu durum anlattıklarını size olduğu gibi açıklıyorum. 

Eskiden poşetler ücretli değildi kullanımı o kadar çok oluyordu ki bir süre sonra sokaklar, ormanlar, göller ve denizler poşet kirliliğinden geçilmiyor biz burada sadece kendi sağlığımızı düşünüyoruz aslında dedi. Herkes bu kadar duyarlı olduğunda işte görüyorsun etrafına bir bak sokaklarda, ormanlık alanlarda, göller ve denizlerde her hangi bir pislik görebiliyor musun. Ukrayna’nın en olmadık en kötü mahallelerine git istersen bu manzarayı orada da bulabilirsin dedi. 

Yani kısacası İstanbul’u ele alalım Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehridir. Hangi mahallesine giderseniz gidin kesin bir çöple, özellikle poşet yığınıyla karşılaşırsınız. Bu uygulamanın (ücretli poşet) çok çok geciktiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here