Ana Sayfa GÜNDEM Akdeniz mutfağına ait muhteşem besinler

Akdeniz mutfağına ait muhteşem besinler

107
0
Paylaş

Dünya’nın da kabul ettiği diyet şekli herkesin bildiği üzere Akdeniz diyetidir. Ayrıca sadece diyet için değil sağlığınız açısından Akdeniz mutfağını tercih edebilirsiniz. İşte size Akdeniz mutfağından muhteşem besinler.

1- Zeytinyağı; diğer yağlardan daha fazla antioksidan fenolik bileşikleri içeriğine sahiptir. Yeni Akdeniz Diyeti’nde günde tüketeceğiniz 25-50 ml (yaklaşık 1,5- 3 yemek kaşığı) zeytinyağı obezite, Tip 2 Diyabet, kanser gibi hastalıklardan koruyucu etki sağlar. Ayrıca zeytinyağında bulunan yağ asidi oleik asidin yan ürünü oleoiletanolamide bileşeni doygunluk hissi oluşturur ve öğünler arası acıkmayı geciktirir, ağırlık kaybını destekler.

Zeytin Yağı

2- Bulgur; vitamin, mineral, diyet posası, beta glukan ve fitokimyasal gibi sağlıklı bileşenlerle sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını destekler, yağ yakımını sağlar.

Bulgur

3- Yeşil yapraklı sebze ve meyveler; potasyum, magnezyum, folik asit, beta karoten, A, E, C vitaminleri ve fenolik bileşenlerle vücudun antioksidan kapasitesini artırır.

Yeşil Yapraklı Sebze ve Meyveler

4- Yeşil mercimek; inflamasyon ve kanseri önleyici özel bileşen bütiratın ön maddesi olan dirençli nişasta içeriğine sahiptir. Araştırmalar mercimek tüketiminin artmasıyla kötü kolesterol LDL’nin, kolesterolün ve kan basıncının düştüğünü ve yağlanmanın azaldığını göstermektedir.

Yeşil Mercimek

5- Çiğ badem ve fındık; tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindir. Ayrıca biyoaktif bileşenler olan resveratrol ve arjinin içerirler. Bu da kalp-damar hastalıklarını önler.

Çiğ Badem ve Fındık 

6- Balık; protein, kalsiyum, demir, fosfor, iyot gibi minerallerin yanında A ve D vitaminleri ve omega 3’ten zengindir. Balık ve deniz ürünlerinde beyin ve göz sağlığı için mükemmel bir bileşen olan dokosaheksaenoik asit bulunur.

Balık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here