Ana Sayfa KADIN Dünya’nın kabul ettiği diyet şekli nedir?

Dünya’nın kabul ettiği diyet şekli nedir?

110
0
Paylaş

İlk olarak Amerikalı fizyolog Ancel Keys tarafından tanımlanan Akdeniz Diyeti, düşük miktarda doymuş yağ, yüksek miktarda sebze yağları içerir. Özellikle 1960’larda Yunanistan ve Güney İtalya’da yaygın olarak uygulandığı bilinmektedir.

25 yıllık takip sürecine sahip, yedi ülkeyi kapsayan önemli bir çalışmada bu diyet modeli, uygulandığı ülkelerde diğer yerlere kıyasla koroner kalp hastalık riskinin çarpıcı oranda azalması ile ilişkili bulunmuştur.

Yüksek miktarda zeytinyağı, zeytin, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar; orta düzeyde yumurta, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri ile; düşük düzeyde kırmızı et ve et ürünlerinin tüketimi bu diyetin temel özelliğidir. Son birkaç yıldır Akdeniz Diyeti çalışmaları ilerlemiştir ve zamanla başlangıçta ortaya atılan tanım değişen yaşam tarzlarına uygun olarak güncelleşmiştir. Yeni Akdeniz Diyeti kendi topraklarımızda doğal olarak üretilen besinlerden zengin, kültürümüzdeki besinleri içeren, biyolojik çeşitliliği ve eko sistemi koruyan, ekonomik, sürdürülebilir bir diyettir.

Obezite denilen hastalıktan tamamen kurtulun

Vücudumuzda bulunan yağların yakımını artıran adiponektindeki gen değişimi sonucu obezite oluşmaktadır. Yapılan deneysel çalışmalarda ise Yeni Akdeniz Diyeti’nin bu gen değişimini önleyici etkiye sahip olabileceği bulunmuştur. 10 Avrupa ülkesinde yürütülen çalışmalar, Yeni Akdeniz Diyeti’nin bel çevresi genişliğini ciddi düzeyde azalttığını göstermektedir. Ayrıca sekiz Avrupa ülkesinde 2-9 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan çalışmada da benzer yararlar rapor edilmiştir.

Kanser riskini azantın

19 çalışmanın analizinde zeytinyağı tüketimi yüksek olan gruptaki kanser riskinin, düşük olana kıyasla yüzde 60 oranında az olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle baş-boyun, meme ve sindirim sistemi kanserlerinde Yeni Akdeniz Diyeti besin bileşenlerinin koruyucu etkileri kanıtlanmıştır.

Unutkanlıkları önleyin

Yeni Akdeniz Diyeti’nin demans, iskemik inme ve sendromlarına karşı koruyucu etkisi her bir besin için rapor edilmiştir. İtalya’da yapılan dokuz yıllık bir takip çalışmasında zeytinyağının bileşimindeki tirosol ve hidroksitirosolün, b-amiloid toksisitesinden koruyarak Alzheimer’ı önlemede yararlı olabileceği bildirilmiştir. Bu nedenle bu diyeti tam olarak uygulamak bilişsel kapasitenizi artırır. Beynin yaşlanmasını geciktirmiş olursunuz.

Akciğerinizi yenileyin

40 yaşındaki 174 astım hastasını içeren bir çalışmada Yeni Akdeniz Diyeti’nin akciğer fonksiyonunun, semptomları iyileştirerek astım kontrolü sağladığı saptanmıştır. Yüksek miktarda taze meyve ve sebze tüketimi kontrol edilemeyen solunum hastalıklarının riskini azaltmaktadır. Orta ve şiddetli düzeyde uyku apnesi olan obez yetişkinleri içeren bir başka çalışmada ise aylık diyetle semptomlar azalmıştır.

Böbreklerinizi destekleyin

Bu diyet, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda böbrek fonksiyonlarında gelişme sağlayıcı özelliğe sahiptir. Üç bini aşkın sağlıklı birey üzerinde yapılan büyük bir çalışmada da; Yeni Akdeniz Diyeti’ne yüksek uyum ile üre ve kreatin seviyesi azalmış, böbrek sağlığı desteklenmiştir.

Kalp damarlarınızı temizleyin

Bu süper diyet, kardiyovasküler hastalıklardan koruyucu polifenol kaynakları meyve, sebze, baklagil ve tahılları içerir. İspanya’da yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada önemli kalp dostu bileşenlerden bir diğeri olan zeytinyağının her 10 gram tüketiminde artışın kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranını yüzde 13 azalttığı bulunmuştur.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here