Ana Sayfa KÜLTÜR ve SANAT Hoşkin iskambil oyunu

Hoşkin iskambil oyunu

117
0
Paylaş

Hoşkin Türkiye’de özellikle Anadolu da çok oynana bir iskambil oyunudur, tarzı batak oyunundan farklı değildir aslında ama içeriğinde kağıtların sayılarının önemi çok fazladır, batakta olduğu gibi küçük kağıdı geçmek mecburidir yine dört bilindik kozdan bir tanesini söylemek durumundasınız.

Hoşkin Oyununun Çeşitleri

  • 300 – 200 denilen oyun biçimi dört kişi ile oynanır kağıt dağıtanın koltuk altı toplamda 300 sayı alması gerekli minimum diğer oyuncular ise 200 sayı toplamalıdır. Oyun finalde 2555 sayı yapıldığında sona ermiş olur. En az sayısı olan kişi mağlup olur.
  • Yine dört kişi ile oynanan herkes tek olarak bilindiği üzere dörtlü hoşkin bu oyun 3555 sayıya ulaşıldığında oyun sona ermiş olur. Bu sefer dağıtanın koltuk altı 300 sayı almak mecburiyetindedir ama ihale sistemi olduğundan diğer kişiler bu ihaleyi ellerindeki sayıya göre yükseltebilirler. Bir çok yerde 10’ar 10’ar yükselir örneğin; 300 ile başladığından 310 – 320 – 330 şeklinde devam eder, ihaleyi alan kişinin söylediği koza göre oyun devam eder.
  • Bir başka 4 kişi oynanan hoşkin oyunu ise eşli oynanandır, en zevkli olanı bu oyundur diğer oyunlarda ezbere bir oyun tarzı yürüterek finale ulaşabilirsiniz ama eşli oyunda hem rakibinizin elini tahmin etmek durumundasınız hemde eşinizin elini tahmin ederek ona yardımcı olaya çalışırsınız. Bu oyun tipinde bir kişi usta olarak kabul edilir, diğer kişi çıkartır. Usta ihaleleri alır ihaleler 550 ile başlar ustaların konuşmalarıyla yukarı doğru çıkar ihaleyi alan usta kağıdın dağıtılmasını istediği kişiyi belirler ve oyun başlar. İhaleyi çırağına aldıysa usta örneğin eli kötü olma olasılığı karşısında ustanın koordinatlarını dinleyerek ihaleyi çıkmak için karşısındaki kişinin sayı açmasını sağlamalıdır.
  • Son olarak üç kişi oynanır hoşkin oyunu batakta olduğu gibi gömmeli sistem bulunmaktadır. Oyun da herkese 25 kağıt dağıtılır beşerli halinde bir beş kağıt ortada ihaleyi alan kişiye ait kalır. Bu oyunda ihale 550 ile başlar koltuk altı 550 onun altındaki 650 kağıt dağıtıcı 750 sayı almalıdır şayet kimse ihaleye girmezse yani 550 ile başlar bir alt kısımdaki kişi 560 der ihaleyi alırsa diğer kişiler 550 ve 750 almak zorunda değillerdir. Biraz daha karmaşık aslında bu oyunun gerçeği ama çoğu yerde ihale 550 ile başlar kimse girmezse dağıtanın koltuk altı 550 almalı diğerleri ise normal sayılarını alırlar.

Hoşkin Oyununun İskambil Kağıtlarındaki Sayı Sistemi

Öncelikle ilk bilinmesi gereken sayıları söyleyelim kağıtları büyükten küçüğe doğru sıralıyorum. As, 10’lu, Papaz, Kız ve Vale olarak sıralanır. Her As’tan bir tane olması yani kupa, maça, karo ve sinek olarak her As’tan bir tane olması As yüz demektir bu 100 sayıya tekabül eder. Her 10’lu dan bir tane olması bir şey ifade etmek 10 sadece oyun içerisinde yüksek kağıttır sayısal değeri sadece sayım sırasında kullanılır 10 sayıdır. Sonraki kağıdımız Papaz yine her kağıttan bir tane papaz 80 sayıdır. Her Kız’dan bir tane 60 sayıdır. Her Vale’den bir tane 40 sayıdır. Her bir kağıttan (kupa, maça, karo ve sinek) iki şey tane olması ile beraber sayılar 10’a katlanır yani As = As 1000 – Papaz = Papaz 800 – Kız = Kız 600 – Vale = Vale 400 (diğer adıyla bacak 400) Haricindeki sayılara gelecek olursak. Bir papaz ile  bir kızın birleşiminde 20 sayı elde edersiniz tabi bunlar aynı kağıttan olmalıdır örneğin (kupa papaz ve kızı 20 sayıdır) şayet bu koz olursa 40 sayı olur. koz olmayan her evli (papaz, kız) 20 sayıdır. Bunların haricinde piniky dediğimiz bir sayı vardır bu maça kızı ile koro bacağı ile oluşan bir sayıdır hepsinin haricinde önemli bir sayıdır, bunlardan ikişer tane olduğu zaman 300 sayı olmaktadır. Yani 2 maça kızı ve iki karo bacağı sadece 300 sayı etmektedir, 3 tane olması sadece ekstra 40 sayı elde etmenizi sağlar ama her birinden 4 tane olması oyunun hoşkin olması demektir buda oyunun sonu anlamındadır. Bu olasılık milyonda bir denilebilir. 

Bir diğer sayılar ise koz değer olan bir kağıdın (maça, kupa, karo ve sinek) her hangi biri koz ve her birinden As, 10’lu, papaz, kız ve vale vardır bu kağıtlar koz değeri olan kağıtlarda mevcut ise 150 sayı demektir. Eğer oyun 3500 sistemine dahilse her birinden ikişer tane olması 1500 sayı eder. Bir diğer sayılar ise tam takım dediğimiz her kağıttan (kupa, karo, maça ve sinek) birer çift evli var ise 240 sayı eder ve bunun yanında piniky var ise yani bunun için gerekli olan kağıt karo vale sayı 40 sayı artar ve 280 olur. Bir de bunların arasında yapı dediğimiz yukarıda belirtmiştir koz olan kağıdın her birinden  birer tane olması örneğin; koz maça, maça as, 10’lu, papaz, kız ve vale var yanında diğer kağıtların (sinek, karo ve kupa) kız papazları var (evliler) tam takım yapılı = 350 sayıdır yanında piniky olursa 390 sayı. Oyun biraz karmaşık gelebilir aslında öylede okuyarak veya izleyerek öğrenme olasılığınız var elbet ama çok düşük oynayarak öğrenmeyi deneyin, oyun tamamen zeka oyunudur ve hafızanızı zorlayacak bir oyun ince hesapların yapıldığı herkesin kağıdının takibinin yapıldığı ve bunların hesaplanması ile oynanan bir oyun şimdiden bol şans herkese unutmadan psikoloji de oyunda çok önemlidir rakibin moralini düşürmek çok önemli faktörlerden biridir ve rakibin kafasını dağıtmak, ayrıca oyunun bir diğer önemli unsuru da çok iyi blöf yapıyor olmalısınız. 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here