Ana Sayfa SPOR Türkiye’de futbol neden ilerlemiyor

Türkiye’de futbol neden ilerlemiyor

102
0
Paylaş

Spor denilince ilk akla gelen dallardan biri olan futboldur. Ülkemiz de hemen hemen bu alanda bulunmuş milyonlarca insan var, ama böylesine bir futbol ülkesi Dünya genelinde neden ilerleyemez anlamış değilim. Bu soruyu herkes içten içe soruyordur değil mi?

İlerlememesinin sebepleri aslında bilindik ve basit futbol ülkesinde zirve dediğimiz ülkeleri sayalım Avrupa’da İngiltere, İspanya değil mi Amerika’ya uzanalım Brezilya, Arjantin başta gelir kaliteli futbolcuların yer aldığı ülkeler bunlar uzak doğuya bir bakalım futbol tarihsel açıdan icat eden ülke Çin komik ama onca insan var futbola değerde veriyorlar ama ne hikmetse Dünya genelinde bir başarıları yok maalesef.

Bizde de öyle Çin, Malezya, Japonya, Rusya Arap ülkelerinin tamamı bir yere gelinememiş olmasının en büyük sebebi kesinlikle yüksek maddi potansiyelinin olmasıdır. Brezilya, Arjantin, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde bu spor dalı bir sanat gibi görülmektedir. Parasal değerinden çok Dünya’ya bu sanatı en iyi biz gösterebiliriz düşüncesi küçükten büyüğe herkesin bilinç altında yer almasından kaynaklı.

Aslında biz de de öyledir bir çok kişi gibi ama iş imkanlara gelince işte orada duygusallık söz etmiyor, önünüze engeller koyuluyor sizin bir Messi veya Ronaldo olma olasılığınız hiç düşünülmüyor bile. Neyse ki Avrupa spor kültürü ile yetişmiş bir kaç Türk futbolcu var Dünya’da ses getiren onlarda olmasa çok çok ilgi duyduğumuz bu alanda sadece kendimizi tatmin edeceğimizi söyleyebiliriz.

Ülkenin hangi şehrine giderseniz gidin profesyonel futbolcularla karşılaşabilirsiniz aslında sokaklarda bir umut ışığı göremedikleri için sokaklarda aslında bir çoğunun yeşil sahalarda olması lazım aslında uzun süreçli bakarsak bu durum ülkedeki parasal anlamda engelleyicilerin de işine gelir. Ne kadar çok futbolcu Dünya piyasasına çıkarabilirseniz o kadar kazanırsınız sizde değil mi? Ama yok onların derdi anlık o an cebimize giren girsin sonrası ve sonrasında yer alan kişilerin hiç bir önemi yok. Burada engelleyicilerden kastım Başkanlar, teknik adamlar ve yöneticilerdir. Bütün bu kokuşmuş futbol düzeninin mimarileri onlardır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here