Ana Sayfa KURUMSAL Web Tasarım

Web Tasarım

870
0
Paylaş

Web tasarım, günümüz de oldukça ilerlemiş görülmekte, istemeyeceğiniz kadar dil geliştirildi ve bu dillerle bir çok sağlam alt yapısı olan yazılımlar geliştirildi ve günümüz de kullandığımız web sitelerin çoğu hala geliştirilmekte olup, örnek verecek olursak Facebook php diliyle hazırlanmış ancak Facebook’un sadece kendinin kullandığı bir başka dil daha vardır. Fbml olarak adlandırılan bu dilin kaynağı yine php olsa da sadece Facebook üzerinde kullanılmaktadır. Bir başka büyük web sitesi olan Google %90 oranında C++ ve java kaynaklıdır.

Bilim adamları bilgisayar teknolojisini 1960’lı yıllarda kullanmaya başlamıştır, bu teknolojiyi biz kullanıcılar özellikle Türkiye’de 1993, 1995 yıllarında tanıdık. Eskiden belirli html kaynaklı web siteleri popülerdi, o zamanlar web tasarım alanında php geliştiriciler günümüze göre basit ama o zamanın en büyük projelerini geliştirirken Yahoo gibi, microsoft bu alanda lider konumdaydı asp ile ve C dili entegre etmesiyle bir çok ülkede tekelleşmiştir. Şuanda kullandığımız bilgisayarların %87 oranında Windows işletim sisteminin olmasındaki en büyük etken o zaman ki Microsoft‘un bugünleri iyi görüp kendini en iyi şekilde geliştirmesi ve web programlama alanında lider olmasından kaynaklıdır.

Web tasarım tarihçesi

Tarih bugünün bir kopyasıdır. Bu yüzden, bir süreliğine geçmişe dönmek için, hayali zamanda yolculuk butonuna basmak zorundayız. Geçmişi bugüne ve geleceğe bağlamak için başlangıcı bilmek zorundayız. Web tasarımı söz konusu olduğunda, tarih kati ve açıktır, ayrıca sanatın, sanatkârlığın hayal gücü dünyasına zaman yolculuğu yapmak ilginç olacaktır. Hep beraber geçmişe dönüyoruz…

1960’ların sonlarında, internet; telefon şebekesi sistemi üzerinden bilgisayarlar arasında bilgi aktarmak için kullanılıyordu. Bu transfer iletim kontrol protokolu/internet protokolu (TCP/IP) aracılığıyla yapılıyordu. Bu aktarım sistemi, İleri seviye Araştırma Projeleri Kurumu tarafından geliştirildi. Sistem ilk başlarda özellikle Ameriak Birleşik Devletleri ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş olsa da, ilerleyen zamanlarda bazı üniversiteler tarafından da kullanılmaya başladı.

1969 yılında, Charles Goldfarb, Edward Mosher ve Raymond Lorie gibi dehalar ARPANET’in yanı sıra Genelleştirilmiş İşaretleme Dili (GML) de geliştirdi. GML o günden itibaren, büyük bilgi sistemlerindeki metin yönetiminin kolaylaştırmak için kullanıldı.

1980 yılında, Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) komitesi GML üzerinde çalışmaya başladı ve Standart GML ya da SGML üzerine bir çalışma taslağı yayınladı. Bu yayım daha sonra resmi dairelerde, araştırma şirketlerinde ve okullarda standart sistem olarak kullanıldı. Birkaç yıl sonra, İsviçre’de, Nükleer Parçacık Fiziği Laboratuarında CERN üzerine çalışan Tim Berners Lee adındaki bir bilim adamı, Web sayfalarının yapısını tanımlayabilmek için, Web Sayfası Yazım Dilini (HTML) geliştirdi. Bu HTML versiyonu bozup metne dönüştüren, standart Web sayfası yazım dili prokolü ve tarayıcı programıdır. HTML herhangi bir tablo, grafik, ses, video ve matematik sembollerinde, multimedya resimlerinde ve birçok içerikte kullanıldı.

Berners-Lee aynı zamanda kitaplar, araştırmalar, çalışmalar gibi akademik dokümanların Web’de elektronik ortama dökülmesini sağlayan öncülerdendir. Bir diğer katkısı da, bütün dünyada insanların zihinsel ve duygusal sorgularına karşılık bulan internet konseptinin başlangıcını yapmak olmuştur.

Web’in hızlı bir gelişim gösterdiği dönem yine 1980lere denk gelmektedir, bugün iş dünyasında, eğitimde, resmi kurumlarda diğer şirketlerde ve yapılarda kullanılan her şey bu değişikliklerin sonucudur. İnternet Sunucuları Ağı, bilgisayar ağı üzerinde iletişim metotlarını ortaya çıkaran bilim adamı tarafından geliştirilmiştir.

İlk zamanlarda, tarayıcı programları sadece metinleri görüntüleme kapasitesine sahipti, ancak günümüzde, bu programlarda büyük bir bilgisayar platformunda geliştirildi. Bunun yanı sıra, günümüzde artık çok fazla yazılım programı da mevcuttur. Aslında, artık internet çocukların bile kolaylıkla anlayıp kullanabildiği, kullanıcı dostu bir araç haline gelmiştir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here