Ana Sayfa GÜNDEM Yeni gündem seçimler

Yeni gündem seçimler

62
0
Paylaş

Evet gittiğiniz hemen hemen her yerde bu konu başlığını duymanız mümkün, özellikle orta derece gelirli insanların bulunduğu mekanlarda konuşulan hep gelecek olan seçimler.

Peki seçimler bize ne kazandıracak ve neler konuşuluyor bir bakalım, analizlerimize göre en çok Ankara konuşuluyor. Ankara Chp alır diyenlerin sayısı bir hayli çok herkes bu konuyu tartışırken acaba Akp bu konu hakkında nasıl bir çalışma yürütecek, her ilçenin tartışması ayrı bir de memleketinden çıkıp yıllardır büyük şehirlerde yaşayan insanların memleketlerindeki ilçe seçimlerinin tartışmaları bir hayli çok, bu seçimlerin aslında sıralama tartışması veya kim aday kim değil tartışması yerine biraz olsun bilinçlenerek bu seçimlerin bu ülke vatandaşına neler katabileceği konusunda konuşmalar yapılması daha faydalı olacaktır.

Sağ kesim Chp’i neden istemiyor, öncelikle açık ve net konuşanların bir çoğu Hdp ile iş birliği içinde olması sağ kesimi oldukça rahatsız ediyor buna rağmen Chp’nin Hdp yanından ayrılmamış olması daha da fazla itiyor insanları. Bakıldığında kurucuları olsun yöneticileri olsun Chp’nin hep sağ görüşlü, milliyetçi, halkçı bir anlayış profili sergilemiş, günümüz Chp’si neden sağdan sola geçti bunu öncelikle Chp’e oy verenlerin ele alması lazım.

Akp gelecek olursak bu seçimlerde Akp oy verenler olsun bir çok kişi oy kaybedeceğine inanıyor. Bu inancın başlıca sebebi Ankara’nın elden gideceği düşüncesi sonrasında bakıldığında ekonomik sebepler geliyor. Orta düzeyde bir ailenin hem sosyal olup hemde geçinebilmesi gerçekten zor, asgari ücretin neresinden hesap yaparsanız yapın 5 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en az 3.000 tl asgari ücret alıyor olması lazım bu hesaplamamız (en az 3 çocuk) aklıyla orantılıdır.

Bir başka açıdan bakalım işin bir de Akp tarafından bakalım iktidar olduğuna göre, işin aslı genel milletin gözünden doğru bir bakış açısıyla bakmak biraz da. Ordu giderlerinin ülkemizde maddi açıdan az olduğunu hesaplarsak devlet eminim ki asgari ücreti 3.000 tl yapacak imkana sahiptir. Buradan bakıldığında ise asgari ücretin normal olduğunu görebiliyoruz. İşin aslı Cumhuriyet döneminden bu yana işimiz millet olarak hep zordu umarım bu askeri ve maddi anlamda ki arbedeler bir gün son bulacak. Son bulduğunda eminiz ki orta doğuda eskide olduğu gibi huzur ve mutluluk olacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here